Upgrade to Pro — share decks privately, control downloads, hide ads and more …

SEOloger naživo 2024: Vojta Horák - Smrt SEO textů

SEOloger naživo 2024: Vojta Horák - Smrt SEO textů

Podíváme se na modelové vyjádření Information Gain Score, vysvětlíme si, jak to funguje a co bychom měli u každého projektu prosadit na stránce obsahu. Budu sdílet tipy a triky, které používám vlastně roky, ale teď se mi hodně zúročily a navíc se mi splnil sen – obsah je skutečně král.

Pavel Ungr, SEOloger

May 18, 2024
Tweet

More Decks by Pavel Ungr, SEOloger

Other Decks in Marketing & SEO

Transcript

 1. Long-story short Weby jsem začal psát, když mi bylo 15

  let. Ve 21 letech jsem začal pracovat pro pojišťovnu. Pojistky mě moc nezajímaly, obchodní dovednosti ano. Ve 25 letech jsem se vrátil k webu a začal psát texty. Ve 27 letech jsem začal řešit SEO. Je mi 34, takže 7 let “stagnuji”. Tak jsem začal leštit auta pro radost. :-)
 2. Co si odnesete Know-how pro zlepšení rankingu na základě kvalitního

  obsahu. Zlepšení komunikace s copywritery i klienty, nebo alespoň důvod k tomu. Vysvětlení principů, které by obsah měl mít. Ukázku postupů, které fungují mně. Helpful content, který má information gain. :-)
 3. Za vším hledejte AI Díky LLM vzniká mnoho obsahu, který

  však vzniká pouze jako kompilace dostupných informací. Před LLM se dal napsat unikátní obsah, nicméně odlišit se bylo už i tak složité. AI generated text neobsahuje nic nového, ale zároveň neumí přidat nic nerelevantního. Sběrem dat ze zdrojů vznikne unikátně poskládaný text, který však nic nového nepřináší.
 4. Jak AI generuje obsah Sbírá data - hodně záleží, kde

  se trénuje. Data vyhodnotí a seřadí, třídí. Vytvoří text na základě promptu/dotazu. Upraví text gramaticky, stylisticky. Tohle jsme dříve dělali manuálně a říkali tomu copywriting. :-)
 5. Information Gain Jedná se o patent Google, který porovnává obsah.

  Jednoduše nahradí starý obsah novým v SERP. Nejlepší obsah je takový, který vyřeší nějaký problém. Na základě informačního přínosu získáme Information Gain Score. Cílem je zlepšit i hlasové asistenty. Co jsem pochopil, tak se to učí z každého dotazu, aby byly výsledky příště lepší. https://patents.google.com/patent/US20200349181A1/en
 6. Informační entropie Zakládá na teorii, kdy více proměnných způsobí, že

  máte více možností výsledku. Hod mincí má 2 možnosti výsledku. Hod kostkou má 6 možností výsledku. Je to popsané i na CZ Wikipedii - mrkněte. Lze ji matematicky vyjádřit.
 7. Co nám entropie říká x y 0 1 2 3

  1 2 3 x y 0 1 2 3 1 2 3
 8. x y 0 1 2 3 1 2 3 Co

  nám entropie říká Vlevo máme 4 modré tečky. Vpravo máme 5 zelených a 1 modrou. Před rozdělením jsme měli 5 a 5 teček, což v praxi znamená E = 1, kompletní dataset. Vlevo máme entropii 0, protože tam jsou jen modré tečky, je to dataset jedné barvy z množiny teček. Vpravo máme 1 modrou a 5 zelených, což nám dává Entropii 0,65. Nyní budeme řešit kvalitu dělení
 9. x y 0 1 2 3 1 2 3 Co

  nám říká kvalita dělení (split) Vlevo jsou 4 prvky, vpravo 6 (poměr 4:6). Pozor, split nebyl 50 : 50 v počtu prvků! Entropie splitu = 0,4 x 0 + 0,6 x 0,65 = 0,39 Information gain = 1 - 0,39 = 0,61 Čím více entropie odstraníme, tím větší information gain získáváme.
 10. A když máme 2 miliony obsahů? Pomocí Entropie se určí

  místo, kde je split ideální, aby se zjistilo, kde je nulová informační hodnota (nulový přínos). Každá další odchylka od masově užívaného obsahu má vlastní information gain. V praxi můžeme mít klidně 2 miliony IG stránek. Pak rozhoduje scénář, ve kterém je uživatel.
 11. Teorie v praxi Split nám určí, co mají všichni. Entropie

  matematicky vyjádří, co má kdo navíc, určí information gain. Uživatel dostane odpověď, která nejlépe odpoví jeho dotazu. Stránky 3 a 4 jasně vedou. Odlišují je scénáře a persony.
 12. Jak informace získat I. “Paní asistentka to napíše” = FAIL

  “Najmeme nějakého copywritera” = FAIL “Napíše to AI” = RYCHLEJŠÍ FAIL Váš klient je často odborník v oboru. Musíte získávat informace od odborníků.
 13. Jak informace získat II. Pokud přesvědčíte technologa, výrobního ředitele či

  lidi z výroby = WIN Budete trávit hodiny různými rozhovory. Na rozhovory musíte přijít připraveni = rešerše předem. Když si budete dělat i fotky = WIN Ptejte se i na konkrétní případy, složité i jednoduché, časté i vzácné. Ptejte se na technické náležitosti, případy z praxe.
 14. Jak informace získat III. Zkuste KW “mlatové cesty” nebo “mlatové

  povrchy”. Google Update nám neublížil, někdo napsal na “cesty” lepší obsah. Zkuste KW “šnekové segmenty”. Zde má lepší obsah konkurence. A je to vidět na první pohled.
 15. Co dělat na e-shopech Musíme prodávat na první dobrou, pokud

  zákazník zboží rozumí. Musíme zákazníkovi vysvětlit, jak se zboží liší, podle čeho se dá vybírat a proč by to měl řešit - to je asi nejdelší část toho obsahu (když nepočítáme samotné zboží). Musíme zákazníkovi ukázat, zda má naše zboží nějakou konkurenční výhodu. Musíme zákazníkovi ukázat, že nás zajímá a že mu s tím pomůžeme. Pořád platí, že by klient měl být expert v daném oboru, i když zboží pouze přeprodává, kopírovat popisky dodavatelů nám nic nepřinese.
 16. Jak jsem kupoval sedací pytel Měl jsem požadavky na barvu,

  omyvatelnost, tvrdost materiálu, výplň a možnost složení jako křeslo nebo jako skákací matrace pro děti. Prošel jsem za 2,5 hodiny 30 e-shopů a klikal jsem i na reklamy. Vybral jsem si model na základě toho, kde byly informace pohromadě. Nešlo tam platit kartou, tak jsem šel jinam.
 17. Cílem by nemělo být tvořit lepší obsah, ale jiný obsah.

  Místo kompilací obsahu se vydejte po scénářích lidí a pomozte jim řešit různé situace, protože
 18. Helpful content Jedná se o obsah, který je zacílený na

  konkrétní scénáře a poskytuje fundovanou odpověď. Pokud jste řešili Featured Snippety, snažili jste se také o Helpful Content. Typicky řeší problémy, dotazy, de fi nice. Update vznikl proti “SEO textům”. Helpful content však může sdílet i zkušenost.
 19. Autobaterie V létě nastartuje skoro každý. Přijde zima a jsou

  žně pro prodejce. Motorkáři nenastartují na jaře = další žně. Nikdo neví, jestli je to vybitím, kapacitou baterie, elektrolyt je KO, problém na kabeláži (koroze, závada). Lidi jsou ve stressu, spěchají, katastrofa. Jdou na Google, ale nakonec volají kamarádovi pro jistotu = jestli startér cvaká a neotočí motor, tak je to baterka.
 20. Tak vyděláme peníze Uživatel přišel na web, teď máme šanci

  ho informovat a rovnou mu něco prodat. Prodáme nabíječku. Prodáme měřič na baterie. Prodáme novou autobaterii. Prodáme mu službu nabití baterie. Prodáme mu službu náhradního vozidla. Prodáme mu kabely. Prodáme mu servisní prohlídku.
 21. Jak postupovat při tvorbě obsahu Než se pustíte do dat,

  vyslechněte experta. Analýza klíčových slov. Získejte dotazy MM, Ahrefs, GSC. Diskutujte s klientem. Napište draft textu. Doplňte odpovědi na otázky. Požádejte AI o názor. Upravte či doplňte obsah.
 22. Cílem je naplnit účel stránky Na zpravodajské stránky nepatří moc

  de fi nic, není-li to třeba. Prodejní stránky by neměly obsahovat třeba výrobní postup usně pro kožené boty. Multimediální stránka by měla obsahovat média. Kalkulačky by neměly nutit uživatele, aby si výsledek spočítal sám. Informativní stránka by neměla obsahovat “balast”. To ovlivňuje kvalitu stránky, proto můžeme s košatým obsahem pohořet.
 23. SGE - jak funguje Jedná se o nový snippet. Bere

  obsah z top výsledků + přidá informace z dalších stránek. Má funkci chatu. I beta upřednostňuje reklamy před SGE. :-) SGE bere data i zGoogle Merchant Center.
 24. Jak se dostat do SGE Tvořte kvalitní obsah, s velkým

  IG. Používejte strukturovaná data. Snažte se v obsahu tvořit potenciální featured snippety. Prý může pomoct MyBusiness a reviews. Produkty dejte do Google Merchant Center. Doufejte, že hlavní snippet bude ten váš.
 25. Co si myslím o SGE? Nic převratného se konat nebude,

  upřednostní se zisk před službou. Snippet bude postupem času menší, možná volitelný. Nahradí klasický featured snippet, možná dostane prostor místo Knowledge- graph až nebude Beta. Je to hezké, asi jako všechny LLM. Lidé by pod tlakem mohli tvořit lepší obsah. Dovedu si představit, že z něj bude skvělý nákupní rádce.